10. november 2015

Midagi sinist...

Harjutamine teeb meistriks. See kehtib ka treimise puhul. Eks ma siin vaikselt katsetan, eri vormide ja glasuuridega. Minu meelest kõige parema tunnetuse annab just see, kui ma saan glasuuritud asja kätte ja saan hinnata, kas see ikka tuli hästi välja.

Tasside kõrgused on järgmised: vasak tulp alustades ülevalt alla
 10,1 cm; 10,2 cm; 12 cm ning parem tulp ülevalt
 alla 9 cm; 8,4 cm ; 9 cm .
 Olen proovinud teha erinevaid tasse. Siin on valik minu tehtud sinise glasuuriga tassidest. Katsetasin erinevate tassi võimalike vormidega ja sama kehtis ka sanga puhul. Kõik sangad on küll lüpstud, aga ma mängisin natuke nende kujuga.

Mulle meeldib kui glasuurid on mänglevad. Eriti meeldib mulle kui kaks eri glasuuri sulanduvad mingil määral. Paremal tulbas kõige ülemine näiteks on huvitav näide sellest. Seest ja väljast ülemine serv on glasuuritud luganoga ja ülejäänud osa väljast porzelliniga. Mis juhtus oli see, et lugano ja porzellini sulandusid üpris hästi ja tulemus on ikka päris ilus. Olgugi, et ühe serva pealt lugano praktiliselt voolas ära, siis minu meelest lõpptulemus jäi päris hea. Ma ise olen väga rahul sellega, kuidas see tass välja tuli. Samas parema tulba järgmine tass on tsipa kahtlasem. Nimelt sinine glasuur, mis sai sisse valatud ei jäänud päris nii nagu ma ette kujutasin. See vajus osaliselt alla ja seetõttu see tass ei tulnud nii hea välja. Väljas sinine ja porzellini sulandusid väga põnevalt. Selle osaga olen jällegi väga rahul. See tass näeb väga eriline välja, aga ei tulnud nii hästi välja kui oleks võinud. Ma  siiski ei viska seda praagi hunnikusse, olgugi et võiks kõvasti parem olla. Vasaku tulba kõige ülemine ei tulnud ka nii hästi välja kui oleks võinud, sest serva peal kaks glasuuri ei ühildunud kõige paremini. 

Vasakult poolt alustades on kõrgused järgmised: 18,7 cm,
16 cm, 19,5 cm. 
Ma olen kätt harjutanud ka vaaside treimises. Siin on mõned näited. Põhirõhk on tegelikult läinud just kõrgemate asjade treimisele ja samal ajal ka erinevate vormide saavutamisele. 
Kui tasside puhul mind üldse ei morjenda, et need ahjus väiksemaks lähevad, siis vaaside puhul teeb see ikka nukraks. Aga ei ole midagi muud teha, kui edasi harjutada.
Esimene vaas on glasuuritud sinisega, mis on selline heledam sinine. Olenevalt kui paksult seda panna võib tulemus tulla poolläbipaistev või paksemalt pannes ka härmatist meenutavana. Jällegi mulle meeldib mänglev glasuur ja kuna ma glasuurisin seda sellele vastavalt, tuli tulemus selline huvitav. 
Teine vaas on glasuuritud seest ja serva pealt sinisega ja väljast porzelliniga. Jällegi ma üritasin saavutada sellist sulandumise efekti. Minu meelest tuli see üpris põnevalt välja. Viimane vaas on glasuuritud luganoga ja jällegi vastavalt glasuuri paksusele natuke mängib värvidega.

Sinine värv ei ole minu lemmik, aga ma jäin nende asjade tulemusega üpris rahule. Nagu tavaliselt, alati saaks paremini.  Mida ma tean on see, et tulevikus tuleb veel siniseid asju :)Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar